این چشم های کوچک باید خوب ببینند

معاینات چشمی یکی از مهم ترین کارائیه که افراد باید واسه حفظ قدرت بینایی در فواصل وقتی منظم بکنن. مهم تر این که نباید کنترل های دوره ای چشم کودکان رو ندیده گرفت.

تخمین زده می شه از هر 20 کودک پیش دبستانی و هر 4 کودک دبستانی، یه کودک مشکل چشمی داره پس مشخصه که درمان به موقع واسه حفظ قدرت بینایی کودک تا چه حد مهمه.

پیشنهاد می شه پس از تولد نوزاد حتما بررسی ها و معاینات نیاز به وسیله دکتر انجام بشه تا وجود مشکلات احتمالی چشم کودک مشخص شه.

بهتره سلامت چشم کودکان قبل از یه سالگی هم به وسیله چشم دکتر کنترل شه. معاینات مخصوصا واسه کودکانی که مشکلاتی خاص دارن یا پدر و مادرشون عینکی هستن و سابقه تنبلی و انحراف چشم دارن، اهمیتی خاص پیدا می کنه.

معمولا پس از 3 سالگی در مراکز امتحان بینایی معایناتی صورت می گیرد و کودکانی که احتمال می رود مشکلی داشته باشن به اپتومتریست یا چشم دکتر برگشت داده می شن.

اشکالات بینایی و مشکلات انکساری که بیشتر در بین کودکان و نوجوانان هست عبارتند از:

نزدیک بینی (خوب ندیدن وسایل دور)، دوربینی (خوب ندیدن وسایل نزدیک)، تنبلی چشم یا از دست رفتن بینایی در اثر استفاده نکردن و آستیگماتیسم (که نقصان در تمرکز دادن اشعه نوریه که موجب تاری دید در تموم فاصله ها می شه).

نزدیک بینی ارثیه، با احتمال خیلی کم موقع تولد هست. ولی با رشد کودک بدتر می شه. تنبلی چشم در جریان شش یا هفت سال اول زندگی به وجود می آید. دوربینی و آستیگماتیسم در سنین پائین به وجود می آیند و معمولا با گذشت زمان بدتر نمی شن.

علائم و نشونه ها

موقع تولد، کودکی که چشم طبیعی داره، می تونه روی یه وسیله تمرکز کنه و با چشم حرکات وسیله رو تعقیب کنه. اگه چشم نوزاد بدون هدف به این سو اون سو می رود، احتمال داره که کودک مشکلات بینایی داشته باشه.

بعد از نوزادی، علائم زیادی وجود دارن که بیان کننده ضعف بینایی هستن. اگه کودک از روی عادت سرش رو به یه طرف خم می کنه، یا از گوشه های خارجی چشم نگاه می کنه، اگه چشم هاش چپ شده ان و اگه کودک لوچ شده و نسبت به نورهای روشن زیادتر از اندازه حساسه، ممکنه مشکل بینایی داشته باشه.

زیاد نزدیک نگه داشتن وسایل، نبود توانائی تشخیص دور و بریا تو یه فاصله مشخص، نیاز به زیاد نزدیک تلویزیون نشستن واسه دیدن صفحه سردرد بعد از به کار گیری چشم ها، داشتن مشکلات در مدرسه و نفرت از خوندن می تونه به خاطر این باشه.

بینایی در سنین جور واجور

بینایی در سنین جور واجور به طرق جورواجور آزمایش می شه. در جریان هفته اول زندگی، نوزاد باید بتونه چشم های خود رو روی نور روشن ثابت نگه داره.

در سن دو ماهگی، چشم های کودک باید بتونه نور روشن رو وقتی که تو یه صفحه 180 درجه می شه، تعقیب کنه.

در سن هفت یا هشت ماهگی کودک باید بتونه حالت های عاطفی صورت رو تشخیص داده، به اونا جواب دهد.

بعد از سه سالگی، چشم های کودک می تونن با به کار گیری صفحه مخصوص این کار که روی اونا علامت E به اشکال جور واجور و در جهات متفاوت قرار گرفته ان، آزمایش شن.

 

مراقبت خونگی

گوش به زنگ نشونه هایی که بیان کننده مشکل در بیناییه، باشین و مرتباً چشم های کودک رو مورد آزمایش بذارین.

موارد احتیاط

?- کودکی که نمی تونه صفحه تلویزیون رو از یه فاصله عادی ببینه، یا کودکی که کتاب ها رو زیاد نزدیک چشمش نگه می داره، ممکنه نزدیک بین باشه.

?- بینایی کودک باید بعد از سن چهار سالگی هر سال تست شه.

درمان پزشکی

دکتر در هر معاینه سالیانه چشم، با دستگاهی که افتالموسکوپ نامیده می شه چشم های کودک رو معاینه می کنه و بینایی اونو به وسیله صفحه بینایی چک می کنه. در موارد غیر طبیعی، دکتر شما رو واسه معاینه دقیق تر و حل مشکل، به متخصص چشم پزشکی واسه معاینه دقیق تر و حل مشکل برگشت میده.

تجویز عینک واسه بچه ها

عینک زدن، رویای خیلی از بچه ها هستش؛ به خصوص در سنین مدرسه، اما عده خیلی از بچه ها هم از این که با عینک جلوی دوستان و آشنایان حاضر شن، خجالت می کشن، به خاطر همین برخوردهای متفاوتی رو از بچه ها می بینیم.

معیارهای تجویز عینک در مورد بچه ها با بزرگسالان فرق داره، ممکنه بچه ها بتونن شماره های بالاتری از مشکلات انکساری رو تحمل کنن و در نتیجه احتیاجی به تجویز عینک نباشه، ولی اگه شماره چشم به حدی باشه که باعث تنبلی چشم یا انحراف شه، حتما باید عینک تجویز شه.

فواصل معاینات در کودکان باید کوتاه تر از بزرگسالان باشه. شماره چشم اونا نسبت به بزرگسالان ممکنه سریع تر عوض شه و در نتیجه باید سریع تر مراجعه کنن و کنترل ها انجام بشه.

چیجوری متوجه مشکلات چشمی کودک شیم؟

مشکل انکساری معمولا علامت خاص و مشخصی نداره. مثلا در بعضی از موارد ممکنه کودک هنگام تماشای تلویزیون خیلی نزدیک اون بشینه، هم اینکه بعضی وقتا وقتی که کارای چشمی انجام می دهد، چشمانش قرمز شه یا احساس سوزش داشته باشه.

در خیلی از موارد هم این مشکلات هیچ علامتی ایجاد نمی کنه و فقط در معاینات و کنترل های دوره ای وجود مشکل مشخص می شه. پس بهتره اگه کودک هیچ گونه مشکلی نداره هم سالی یه مرتبه از نظر دید، بررسی شه.

بهترین عینک واسه کودک

گم کردن و شکستن عینک واسه بچه ها کاری معموله و به خاطر همین اونا نمی تونن خوب از عینک خود مراقبت کنن. پس والدین باید واسه انتخاب عینک مناسب کودک خود بیشتر دقت داشته باشن و از دکتر هم در این مورد راهنمایی بخوان.

با اینحال که عینک زدن واسه بعضی از بچه ها سخته و اونا دوست دارن به هر بهونه ای عینک رو کنار بذارن، اما بعد از یه یه وقتی کودک متوجه بهبود دید خود شه بیشتر همکاری می کنه. پس وقتی که کودک شرایط رو درک کنه، عینک زدن هم دیگه خیلی آسونه.

بهتره واسه عینک بچه ها به جای شیشه از پلاستیک استفاده شه و قاب های عینک هم از جنس کائوچو باشه. با این کار احتمال شکستن عینک کمتر می شه.

به کار گیری لنزهای تماسی واسه کودکان

به کار گیری لنزهای تماسی زیاد پیشنهاد نمی شه، چون کودک نمی تونه بهداشت مناسب اونا رو رعایت کنه و خطر عفونت هست پس فقط در مواردی خاص، با نظر دکتر و زیر نظر اون باید از این لنزها استفاده شه.

در آخر پیشنهاد می شه که:

حتما معاینات چشم کودکان رو به موقع انجام بدین. به خصوص اگه والدین سابقه مشکلات انکساری، تنبلی یا انحراف چشم دارن زودتر واسه این کار دست به کار شن. هم اینکه بهتره والدین زمان تماشای تلویزیون و کارای کامپیوتری، کودک رو محدود کنن تا از بروز مشکلات چشمی پیشگیری شه.

هم اینکه والدین باید پیشنهاد ای دکتر رو جدی بگیرن و اگه نیازه کودک از عینک استفاده کنه یا چشمش رو ببندند، حتما اون کار رو بکنن.

بخش تغذیه و سلامت تبیان


منابع:

جام جم آنلاین – دکتر منیژه کمالی علمداری، چشم دکتر و فلوشیپ استرابیسم (انحرافات چشم)

ویستا

 

اگه می خواین با پزشکان سایت مشورت کنین، اینجا رو کلیک کنین.

واسه شرکت در بحثای انجمن سایت مربوط به بهداشت و سلامت، اینجا رو کلیک کنین. 

 

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *