این چربی ها شما را به سرطان مبتلا خواهند کرد!

: شاید چربی رو بشه خوشمزه ترین سمی دونست که که به اختیار خود اونو مصرف می کنیم! چربی یکی از مهم ترین بافتای بدنه و نقشای مختلفی رو هم در متابولیسم بدن اجرا می کنه؛ اما امان از روزی که این چربیا روی هم انباشته شن! چربی و سرطان دو دوست جدا نشدنی هستن که در ادامه شما رو از جزئیات این رابطه آگاه می کنیم. با دکتر سلام همراه باشین.

یافته های یه مطالعه نوین نشون میده که بافت چربی موجب دچار شدن به سرطان در بدن می شه و این تاثیر به نوع چربی و محل قرار گرفتن اون در بدن وابسته.

چاقی در سراسر جهان رو به زیاد شدنه و حالا به عنوان یکی از عوامل اصلی خطرساز واسه دچار شدن به سرطان در نظر گرفته می شه؛ 16 نوع جور واجور سرطان با چاقی رابطه داره. پس شناسایی مکانیزمای خاصی که چاقی رو با دچار شدن به سرطان رابطه میدن، ضرورت دارن.

به گزارش پایگاه اینترنتی یورک الرت،تحقیقات نشون دادن که چربی از چه راه هایی به سرطان زایی کمک می کنه. مثلا خطر بروز التهاب رو که با دچار شدن به سرطان رابطه داره، زیاد می کنه. هم اینکه احتمال میره که چاقی به سوخت و ساز سلولی سرطان وو ترخیص سیستم ایمنی کمک می کنه که همه اونا با رشد و گسترش تومورها رابطه دارن.

از طرف دیگه رابطه بین چاقی و سرطان زایی هم اینکه به کراس تاک(crosstalk) یا روش عکس العمل سلولا در وقتی که یه سیگنال مشابه به وسیله بیشتر از یه راه سیگنالینگ در دو نوع جور واجور سلولی به اشتراک گذاشته می شه، وابسته.

شناسایی روشی که موجب قطع کراس تاک می شن، می تونه به محققان در شناسایی راهکارهای نوین واسه پیشگیری از دچار شدن به سرطان کمک کنه.

محققان دانشگاه یوتا با همکاری محققان دانشگاه نورث کارولینا در این مطالعه با بررسی نشریاتی که از فاصله وقتی ژانویه 1946 تاا مارس 2017 چاپ شده بودن، در جستجوی مطالعاتی برآمدند که تداخل میان بافتای چربی و سرطان زایی رو مورد بررسی قرار داده بودن. اونا در آخر 20 نشریه تحقیقاتی پیدا کردن که بطور خاص به این موضوع پرداخته بودن.

محققان خاطرنشان کردن که این بررسی نگاه عمیق تری به مکانیزمای سرطان زایی داره. مثلا چند مطالعه نشون دادن که سلولای چربی استرومایی (adipose stromal cells)این قدرت رو دارن که به ضایعات سرطانی نفوذ کنن و موجب رشد تومورها شن.

تحقیقات نشون دادن که تعداد این سلولا در بیماران چاق گرفتار به سرطان پروستات و سینه بیشتره.

محققان گفتن: این بررسی هم اینکه نشون داد که بعضی شکلای جور واجور چربی از دید سوخت و سازی فعال ترن و مواد بیشتری ترشح می کنن که به ایجاد و رشد سرطان منجر می شه. سه نوع چربی سفید، قهوه ای و بژ در بدن هست که هر یک کارکرد متفاوتی داره و اندازه تاثیرگذاری اونا بسته به محل قرار گرفتن چربی، فرق داره.

مثلا این بررسی نشون داد که بافت چربی سفید با بروز التهاب رابطه داده شده و در بیماران گرفتار به سرطان سینه با خیلی بد تر شدن این مریضی ربط داره. در این مطالعه هم اینکه اثرات چربی بر سینه، راست روده، مری، اندومتر، پروستات و سرطان گوش ،، حلق و بینی هم موشکافی شد. مثلا محققان توضیح دادن که در سرطان راست روده بافت چربی معمولا در کنار تومورها قرار دارن در حالی که در سرطان سینه بافت چربی یه تیکه از محیط مستقیم میکروسکوپی توموره.

با این حال محققان خاطرنشان کردن که تحقیقات بیشتر واسه آزمایش نقش فاصله بافت در رابطه بین چاقی و سرطان و بررسی روشی واسه نابود کردن روشی که باعث رشد تومور می شن، به درد بخور هستش. اونا خاطر نشون کردن که این مطالعه بر اهمیت حفظ وزن سالم بدن تاکید داره.

اونا ادامه دادن: چربی هم زیر پوست و هم در سطوح عمیق تر در بدن هست طوری که حتی افراد لاغر هم می تونن دور و بر ارگانای داخلی خود، چربی اضافی دارا باشن. از طرف دیگه رژیمای غذایی و ورزش سالم از جمله ورزشای استقامتی واسه ساخت توده عضلاتی بدون چربی می تونن به مقابله با گسترش چربی اضافی کمک کنن.

این مطالعه در مجله Cancer Prevention Researchh منتشر شده.

.

منبع : hidoctor.ir

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *